Høring over udkast til bekendtgørelse om køreuddannelser og køreprøver samt kørekortbekendtgørelsen

06-07-2026

Færdselsstyrelsen har sendt bekendtgørelse om køreuddannelser og køreprøver samt kørekortbekendtgørelsen i høring.

Udkastet til bekendtgørelse om kørekort indeholder nye regler, der gør det obligatorisk at anvende MinKøreprøve til booking af køreprøver.

Derudover er indgivelsestidspunktet ændret for kursusbeviset for færdselsrelateret førstehjælp, som skal understøtte en mere smidig håndtering af booking af køreprøver. 

Desuden er der foretaget en række præciseringer, forflytninger af bestemmelser og konsekvensrettelser på baggrund af indførelsen af MinKøreprøve. Forflytningen af bestemmelserne indebærer alene en strukturændring for at give ensartethed og et bedre overblik. 

I udkast til bekendtgørelse om køreuddannelser og køreprøver er der flyttet bestemmelser til kørekortbekendtgørelsen og der er også foretaget konsekvensrettelser og præcisieringer. 

Høringsfristen er den 13. august 2026.

Baggrund:
Med MinKøreprøve etablerer Færdselsstyrelsen en ny, national løsning til bestilling af køreprøver, som forventes idriftsat den 1. oktober 2026.

MinKøreprøve, består af et simpelt og brugervenligt digitalt flow med få trin, hvor brugerne kan vælge prøvelokation, prøvetid og betale prøvegebyr. Læs mere her

Se mere om høringen her