Den 1. oktober lukker Færdselsstyrelsens bemandende takografekspeditioner

01-10-2025

Færdselsstyrelsens bemandende takografekspeditioner i Kolding, Aalborg og Kastrup lukker den 1. oktober. Du kan i dette nyhedsbrev læse mere om hvordan du skal forholde dig, hvis du skal søge om takografkort.

Den 1. oktober lukker Færdselsstyrelsens bemandede takografekspeditioner.

Det betyder, at du som udgangspunkt skal bruge den digitale selvbetjeningsløsning når du vil søge om et førerkort, virksomhedskort eller værkstedskort.

Det vil fortsat være muligt at aflevere en ansøgning i en lukket kuvert på én af Færdselsstyrelsen lokationer i Kolding, Aalborg eller Kastrup. Kuverten afleveres i en postkasse der er indrettet til formålet. Færdselsstyrelsen gør opmærksom på, at behandlingen af ansøgninger som indgives fysisk, vil være væsentlig længere end ansøgninger som indgives og behandles digitalt.

Hvis du har brug for hjælp til udfydelse af ansøgningen eller har brug for hjælp i øvrigt, kan du komme i kontakt med os i Færdselsstyrelsens almindelige telefontid som er mandag, tirsdag og torsdag fra kl. 9  til kl. 14, samt om fredagen fra kl. 9 til kl. 12.

Når din ansøgning er behandlet, vil kortet blive bestilt til din hjemmeadresse, mend mindre du angiver andet i forbindelse med ansøgningen.

Her skal du være opmærksom på, at der er begrænset mulighed for at få udleveret kort på de tre lokationer, hvor der på hver lokation er åbent i 1 time to gange om ugen. De nærmere tidspunkter kan ses på Færdselsstyrelsens hjemmeside.

Ansøg om takografkort